Bez kategorii

ZYGMUNT DUCZYŃSKI

Dziś obchodzimy piątą rocznicę śmierci Zygmunta Duczyńskiego, wielkiego artysty, który stworzył Teatr Kana. “jego biografia artystyczna” Piszę o tym na naszej stronie, gdyż Zygmunt związał się z Babigoszczą prawie od początku naszego istnienia jako wychowawca. Ze względu na stan zdrowia musiał zrezygnować z dyżurów, ale nie zrezygnował z utrzymywania więzi z naszym ośrodkiem. Twierdził, że Babigoszcz to magiczne miejsce, jest coś takiego jak “energia miejsca”. W 1994 roku Teatr Kana za spektakl “Noc” zdobył dwie główne nagrody First Fringe i Critics Award na Światowym Festiwalu Sztuki w Edynburgu. Jesteśmy dumni, że spektakl ten powstał w Babigoszczy.
Dziś wieczorem spotykamy się w gronie przyjaciół, by go powspominać a najlepiej się wspomina podczas działań teatralnych, warsztatowych i terapeutycznych zapoczątkowanych przez Zygmunta.
To co dziś przedstawimy ma symboliczne znaczenie. Spalimy deski Teatru Kana po których stąpał Zygmunt, do których był przywiązany mimo tego, że były stare i skrzypiały. Zrobimy to w miejscu ulubionym przez niego. Zrobimy to jako parafrazę działania, które stworzył po śmierci swojego serdecznego przyjaciela. Tragiczna wiadomość dotarła jak Zygmunt był w Babigoszczy. Wtedy z całą Społecznością i aktorami Teatru Kana zrobiliśmy działanie plenerowe – w nocy – przy “ostrej” muzyce (z perkusistą Grzegorzem Grzybem – miałem też w tym swój udział) podpaliliśmy wydłużone i owinięte substancją łatwopalną struny kontrabasu, który wisiał 10 metrów nad ziemią. Ogień ze strun wspinał się w niebo, aż go spalił.
Zygmunt po swej śmierci został na własne życzenie skremowany.
Obiecuję za perę dni relację video z tego, co dziś wieczorem się wydarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
RSS Monar Babigoszcz
%d bloggers like this: