PROGRAM

PROGRAM W SKRÓCIE – odpowiedzi na pytania najczęściej zadawane przez naszych przyszłych Pacjentów, ich rodziców i najbliższych.

Ośrodek Monar w Babigoszczy powstał w sierpniu 1986 roku.
Babigoszcz jest ośrodkiem dla młodzieży uzależnionej od substancji psychoaktywnych, która chce zerwać z nałogiem. Pracujemy w oparciu o metodę społeczności terapeutycznej stosowaną dawniej przez Marka Kotańskiego, wzbogacaną o szereg innych elementów (patrz niżej).
Przyjmujemy młode osoby, osoby w wieku 15-24 lata.
Proces terapii podzielony jest na 8 etapów.
Przejście na następny etap następuje po zrealizowaniu celów i zadań omówionych przy udziale całej społeczności terapeutycznej, w tym terapeutów. W następujących po sobie kolejnych etapach masz większe przywileje, obdarzamy Cię większym zaufaniem, a co za tym idzie, więcej od Ciebie wymagamy na zasadzie stopniowania trudności i stopniowania zaufania.
Wszyscy na pierwszych etapach leczenia traktowani są podobnie, natomiast indywidualizacja następuje na dalszych etapach, szczególnie na ostatnim.
Ośrodek w Babigoszczy w życiu codziennym funkcjonuje w oparciu o zarząd złożony z Pacjentów. Zarządem kieruje prezes, który nadzoruje obowiązki innych funkcyjnych (kierownika SOM – u, czyli „Służby Ochrony Monaru”, szefa kuchni, kierującego obowiązkami, gospodarza domu oraz innych funkcji, takich jak obsługujących kawiarenkę, osobę dbającą o wykonywanie szans, osoby dbającej o nasz teren i pozostałych). Prezes koordynuje i nadzoruje też wszystkie działania warsztatowe.
Po zakończeniu programu stacjonarnego ( po 12 miesiącach „na zewnątrz” ) uznajemy Cię za „neofitę” (zaleczonego).

1. POCZEKALNIA – od przyjazdu do 2 tygodnia pobytu.
2. MŁODSZY NOWICJUSZ – od 2 tygodnia do 1 miesiąca pobytu.
3. STARSZY NOWICJUSZ – od 1 do 2 miesiąca pobytu.
4. MŁODSZY DOMOWNIK – od 2 do 3 miesiąca pobytu.
5. STARSZY DOMOWNIK – od 3 do 4 miesiąca pobytu.
6. KANDYDAT NA OPIEKUNA od 4 do 5 miesiąca pobytu.
7. OPIEKUN – od 5 do 6 miesiąca pobytu.
8. ABSOLWENT – od 6 do 12 miesiąca pobytu. (Na Twój wniosek, w uzasadnionych i umotywowanych przypadkach, dla dobra procesu terapii, przy trudnej sytuacji readaptacyjnej, pobyt w ośrodku można przedłużyć.
Odbywa się to na zasadzie indywidualnego planu terapii zawartego ze społecznością i zaakceptowanego przez kadrę ośrodka).

PRZEPUSTKI
Przepustka (przynajmniej raz w miesiącu) nie jest przerwą w leczeniu, tylko bardzo ważnym elementem terapii (wszystkie są finansowane przez Ciebie lub najbliższą rodzinę). Począwszy od 4 etapu, młodszego domownika, przepustki są w towarzystwie opiekuna lub absolwenta. Samodzielne przepustki, za akceptacją grupy terapeutycznej zaczynają się na etapie opiekuna. Podchodzimy indywidualnie do przepustek uwzględniając dobro pacjenta.

INNE TERAPIE:
Prowadzimy regularnie terapie indywidualne i treningi asertywności, komunikacji, radzenia sobie z nawrotami i inne w zależności od potrzeb naszych podopiecznych.
KSZTAŁCENIE UZUPEŁNIAJĄCE
Certyfikowany kurs pilarza i obsługi maszyn (kosiarka, spawarka, fleks i inne).
NAUKA:
Leczą się u nas ludzie z całej Polski, którzy chodzili do gimnazjów, zawodówek, liceów i techników. Aby nie narobili sobie dalszych zaległości szkolnych, wypracowaliśmy przez lata system bardzo skuteczny, pomagający połączyć terapię z uczeniem się. Współpracujemy ze szkołami do których chodziliście, aby określiły zakres materiału do samodzielnego opanowania, tzw. nauczanie pozaszkolne (Ma to umocowanie prawne – Ustawa o oświacie par.16 p. 8). Uczycie się w ośrodku (pomagając sobie wzajemnie) i w ramach naszego programu przepustek zaliczacie poszczególne partie materiału w szkole lub zaliczacie zadania eksternistycznie. Nadrabianie zaległości szkolnych jest bardzo ważnym elementem w terapii.
OBOWIĄZKI:
Wszystkie obowiązki wykonujemy sami – ergoterapia. Sami gotujemy, sprzątamy itp. Jak w domu. Aby ogrzać dom i mieć ciepłą wodę, wyrabiamy w pobliskim lesie drewno, którym palimy w naszych piecach (tylko pełnoletni i przeszkoleni). Pracujemy też w naszym sadzie i ogrodzie oraz dbamy o nasz teren.
ODPOCZYNEK:
Preferujemy aktywny wypoczynek, taki jak gry zespołowe (piłka nożna, siatkówka, koszykówka) bilard, tenis stołowy. W sezonie letnim organizujemy spływy kajakowe (mamy odpowiedni sprzęt) oraz rajdy konne a także piesze wycieczki.
DOJAZD DO OŚRODKA W BABIGOSZCZY:
Samochodem: – trasa Szczecin – Świnoujście w połowie drogi do Świnoujścia, 50 km. od Szczecina (mijamy Szczecin bokiem) PKP/ PKS: dojazd do Szczecina albo lepiej Szczecin Dąbia, a później PKS-y lub Bus-y jadące nad morze przez Babigoszcz. Stacja PKP Łożnica jest 4 km. od Babigoszczy. Jak chcesz tak dojechać, czeka Cię prawie godzinny spacerek.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
RSS Monar Babigoszcz
MONAR-Babigoszcz
MONAR-Babigoszcz